Mladost radost

20. února 2018 v 21:48 | xy |  FEJETONY
"Mě hřeje mládí" řekla mu.
"Mě hřeje ústřední topení" odpověděl.
"Mládí alespoň nic nestojí" smála se.
A on se také smál - věděl své. Dneska jde přes EET všechno...
Všichni literární autoři mají něco společného: slabost pro múzy a víno kritiku mládí. Již v rané antice to vypadalo, že generace mladých požitkářů přivede na svět místo dětí malé čertíky. A vidíte - přišli jsme jen my...Mladí lidé jsou z principu nerozvážní, marnotratní, nezkušení, zkrátka vůbec nepřipravení na život, který již dobré dvě dekády snaživě žijí. A přichází ta notoricky známá otázka: co je proboha v té škole učí? Dovolte mi odpovědět. Po abecedě a násobilce přichází k životu nezbytné věci - angličtina, noty, kotouly, praotec čech, přemety - a pak...no pak se to všechno začíná sypat, syčet a usychat.
Křivka zapomínání - pan Ebbinghaus promine rýpání do jeho teorie - v tomto případě klesá strmě dolů již o velké přestávce. Hudební výchova, výtvarná výchova, tělesná výchova a jiné ukázkově neukázněné předměty - vtipně nazvané výchova - představují světlé body v temných zimních ránech a zatemnělých letních myslích. I když se stále najdou učitelé, co za dostatečnou kreativitu dávají nedostatečnou (poznáte je snadno, anilinky a jiné jedovaté pomůcky jsou tu pečlivě střeženy), vesměs se dá u vyvíjení umělecké činnosti krásně relaxovat a ještě se nabiflovat vzorečky do chemie. Toto světlo "na konci tunelu" však záhy zhasíná při přechodu na střední, kde se jen sem tam mihne nějaký ten zoufalý popěvek, skok proti zdi či zmuchlané antistresové omalovánky. Ale nebojte se, příroda to zařídila skvěle. Za pár let z frustrovaných žáků vyrostou frustrovaní učitelé či ještě frustrovanější účastníci třídních schůzek, a poselství bude předáno dál.
Mladost je radost. Jistě, v počtu sebevražd jiné věkové kategorie hravě strčíme do kapsy, kouzlo kyberšikany máme ve svých rukou a do důchodu půjdeme pravděpodobně až ve věku, kdy dnešní senioři již s malými obnosy bojují o mléko v akci. Ale v každém období dějin mělo mládí nějaké typické "nešvary" - v pravěku nezůstala jedna jeskyně bez "grafitů", v antice utráceli peníze rodičů za otroky, ve středověku šířili klepy a mor,...Vzato kolem a kolem, nějaké počítačové viry nemohou být o tolik horší.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 21. února 2018 v 0:37 | Reagovat

Problematku počítačových virů dobře probrala Susan Blackmoreová, blahé paměti.

2 Marie Veronika Marie Veronika | Web | 22. února 2018 v 15:41 | Reagovat

Zábavně popsáno :-) A to, že mladost je radost, většinou tradují podezřele postarší lidé. Přeci jen není tak úplně snadné mít celý život před sebou - ale snadno se na to pozapomene.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama