Úvod, vole

13. února 2018 v 13:24 | xy
ČEŠTINA - OHROŽENÝ DRUH, MEZI JEHOŽ ÚHLAVNÍ NEPŘÁTELE MIMO ČLOVĚKA PATŘÍ PŘEDEVŠÍM EPIDEMIE ANGLIČTINY (TZV. an epidemic of English) A PŘEMNOŽENÍ VOLŮ NA VYSOKÝCH POSTECH...

Čechy poznáte v každém letovisku snadno. Pod Eifelovkou mezi drnčivým francouzkým er, britskými vzdechy a tvrdým Německým přízvukem se české komentáře typu "ty vole, to je vysoký jako kráva!" jen tak neztratí. Už je to skoro tradice. Je jen otázka času, kdy se ve slovníku objeví i druhý význam tohoto zvučného slova. Za chvíli učebnice dějepisu přiklepnou autorství slavného výroku první historické osobnosti, která se mihne v tiskárně. Třeba takový u takového Napoleona stačí jen přidat jedno slovíčko: a když bitva skončila, zvolal vojevůdce slavně "veni, vidi, vici, vole!"
Kdepak - hezky to našim dětem řekněte už první den školy, paní učitelky. Propagace nové vrstvy jazyka si žádá oběti. Vždyť vole, se vole, hodí všude, vole. Nebo ne? Už jen fakt, že tato slova užívá v proslovech hlava našeho státu, je toho jasným důkazem, o frekvenci ve sněmovně ani nemluvě. Za pár let titul pán a paní nahraní vůl. Rozdíly mezi pohlavím, vrstvami a náboženstvím budou setřeny. Žádné pane faráři, prostě a jednoduše hej vole!
A i když budeme muset na oficiální přijetí tohoto slůvka asi ještě chvilku čekat, už teď se můžeme intenzivně věnovat kampani na prosazení. Ostatně - když může být Babiš v politice, proč by nemohlo být vole mezi formálními tituly? A až zase potkáte pod Eifelovkou nějakého sprosťáka, raději ho slušně pozdravte. Kdo ví, třeba je to příští předseda vlády.


.
.
.

Zakládám tento blog, abych se podělila o své myšlenky ještě předtím, než je někdo vytesá jako můj epitaf, a dokázala svou nadpřirozenou schopností v tvorbě gramatických chyb, že láska k českému jazyku nespočívá jen v biflování pravidel pravopisu - držre mi palce, ať s tím projdu i u maturity.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama