DÍL I. - ÚŘEDNÍK

12. března 2018 v 20:18 | xy |  BESTIÁŘ POVOLÁNÍ
ÚŘEDNÍ MOC - VYŠŠÍ MOC
Měla jsem tu čest na dva týdny zavítat do prostředí účetního oddělení našeho městského úřadu v rámci sbírání praxe. Zatímco ani do oblasti účetnictví a ekonomiky ani do okruhu znalostí veřejné správy mi to nepřineslo nic, sonda do psychopatologického prostředí rán ve jménu rozvah mě poznamenala na celý život. Moje rozvahy toho času s čísly vůbec neoperovali - v tu chvíli blížili slavné Shakespearovské scéně, jen jsem místo lebky vyzdvihovala k nebi hrnek vlažné kávy....
Kdyby byli plastičtí chirurgové při výkonu operací stejně nervózní, jako slečny úřednice při operování se sumami před účetní uzávěrkou, Michael Jackson by byl konspiračními teoriemi považován za ztraceného bratra Lorda Voldemorta. Klávesnice zalitá horkou vodou spolu s instantní polévkou se škvařila pod těkajícími prsty. Když jsem zavřela oči a snažila se přemístit se v myšlenkách na jiné místo, vždy mi vyšla jen stepařská škola či venkovní prodejna parapetů za prudkého deště.
Nejspíš téhle praxi vděčím za prozření, že jsem se minula oborem. První část v roli budoucího právního poskoka nebyla zdaleka tak zajímavá jako druhá, kdy jsem samu sebe obsadila do pozice budoucího studenta psychologie, a s detektivním zapálením Doylovského hrdiny pátrala po psychopatologických jevech přímo v terénu. Našla jsem zlatý důl! Kdybych nebyla líná vzít tužku do ruky (bohužel - hrnečky umí překážet velmi zákeřným způsobem) už bych měla diplomovou práci za sebou. Z pohledu nestranného, nad hrnkem kávy shrbeného pozorovatele mi připadal výkon tohoto povolání podobný průběhu bipolární poruchy - po manické fázi "uzávěrka za námi" následovalo období klidu, které, jak euforie pomalu chladla, volně vyústilo v depresivní rozpoložení, sklíčenost a hádky kvůli maličkostem: proč nemáme v ledničce mléko? kde je můj hrnek? kdo vypil naše zásoby kávy?
Ale abych nevypadala jako zaujatý vypravěč, musím zmínit i kladné stránky. Lidé, co se nedostali na DAMU, najdou mezi hysterickými scénami a dialogy s rozladěnými příchozími skvělou průpravu na divadelní tragédie. I v roli komparzisty budou s bezděčně těkajícím pohledem nepřehlédnutelní. A pokud se spokojí i s něčím menším, všichni víme, že co se rolí pacientů týče, seriál o nejmenované ordinaci nejmenované zahradě je bude za chvíli nabízet i bezdomovcům. Já coby dítě dramatických kroužků (možná mě znáte z prken školního divadla z role "opadál stojící ženy" či "neznámého pocestného") bych snad i na místo úřednice kývla - ale ten chabý rozpočet na rozpustnou kávu?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 13. března 2018 v 2:18 | Reagovat

Víš, že celá ADHD je pouze lobování megakorporací, aby sis kupovala léky? :)

Jsou buď tiší blázni nebo hlasití, ale nikdy to i to! :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama