JÁRNÍ POŠTA

27. března 2018 v 20:08 | xy

JÁRNÍ POŠTA - ANEB CIMRMANOVA REFORMA POŠTOVNICTVÍ

- ČÁST PRVNÍ -


Cimrman praktikoval ve své době činnost, pro kterou se později vžil název "dopisní přátelství". Šlo - jak se dozvíte v každém méně i více naučném slovníku - o výměnu korespondence s obyvatelem jiné země za účelem prohloubení jazykových schopností. Cirman svého pozdějšího dopisního přítele poznal při služební návštěvě Petrohradu, kam zavítal jako spolumajitel stavební firmy Cimrman a Vachrlatý.

Samotná zakázka byla katastrofou - vesnice kousek od města, která vyhlášenou českou firmu požádala o rekonstrukci, kladla nemožné časové podmínky, a to i přesto, nebo spíš právě proto, že do této části ani hodiny, ani kalendář ještě několik let nepronikly. Podmínku "co nejdříve" (v originálním znění "kak mozhno skoreye") si navíc stavbyvedoucí s mizernou znalostí ruštiny vyložil mylně. Veškeré úsilí tedy vložil do plánování převozu materiálu z Koreje.

Zakázku přestavby vesnice nakonec Cimrman a Vachrlatý vzdali a zaměstnance postupně odeslali zpět do české země.Až tam je také dostihli zvěsti, že ruská vesnice podepsala smlouvu s firmou Potěmkyn, a. s., expertem na lacinou a rychlou výstavbu vesnic. Každý, kdo se pokusí dohledat dnešní podobu vesnice narazí pouze na fotky zříceniny a strohé konstatování , že firmu Potěmkyn, a. s., právě tento kolosální neúspěch donutil přeorientovat se na výrobu paravanů.

Při cestě zpět jedny české služební saně firmy Cimrman a Vachrlatý podlehly tuhému ruskému mrazu. Tím se efektivnost přepravy snížila o 50% a polovina vyslanců, mezi nimi i Cimrman, musela využít vlak z Petrohradu, který vyjížděl s týdenním zpožděním. Cimrman se rozhodl oznámit tuto skutečnost přátelům pomocí telegrafu, navštívil ústřednu ruské pošty. I když vinou tuhých mrazů hlavičky telegrafních přístrojů přimrzly ke strojům, Cimrman se zcela s prázdnou nevracel. V kapse si nesl adresu nového, od té doby dopisního, přítele, poštmistra Vladimíra Vladimíroviče Vladivostoka.

Toho přátelství však ničilo dlouhé čekání na odpověď na odeslanou korespondenci. Dopisy se z čistě praktického důvodu z původních dvou stránek rychle zkrátily na strohých pár vět - například zmíňka o počasí byla nadbytečná nejen proto, že přicházela s několika týdenním zpožděním (čítajícím uraženou vzdálenost i uražené zaměstnance české pošty), ale i proto, že v bylo konstantní - ruskou zimu provázely tuhé mrazy, českou zimu řídké deště.

Po celou tu dobu stavbyvedoucí zrušené zakázky, jehož telegraf s oznámením rušení akce zamrzl na půl cesty, ponořený do atlasů světa hledal nejkratší cestu do Korei.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 28. března 2018 v 3:09 | Reagovat

A klimax článku mi unikl. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama