MYTOLOGIE

31. března 2018 v 10:19 | xy |  FEJETONY
Lidé milují nadpřirozeno už od dávných časů. Mytologie vždy představovala skvělý způsob, jak vysvětlit nevysvětlitelné jevy, a dokud se jí do toho nepřipletla věda, vše náramně klapalo - slunce zapřažené do vozu nikdy nestálo v kolonách, hvězdy svůdně mrkali na spáče tisíce let i bez laserové operace, obláčky rozfoukávali bohové svým smíchem a pokud pršelo, vyřešilo se to jednoduše pár modlitbami a žádný meteorolog nemusel čelit kruté kritice. No nevím, kdo tomu tam nahoře šéfuje teď, ale pár slunečných dnů by rozhodně neuškodilo...
Věda bajkařům dvacátého prvního století však krutě nepřeje. Kdyby se chudák Ezop narodil do stejně nepřívětivé doby, musel by si na živobytí vydělávat hezky někde v kanceláři tesáním účetních rozvah do hliněných destiček. Každý, kdo přijde s nějakým převratným nápadem, je krutě penalizován bičem vědy. Pokud není dost odvážný na spáchání sebevraždy ve vlastnoručně zkonstruované raketě, ani dost pilný na založení nového náboženství (když už člověk založí vlastní církev, asi by měl nedělní mši alespoň jednou za čas navštívit...), nezbývá mu, než předstírat, že i on chodí do práce po kulaté planetě.
Na tvaru však záleží víc, než by se dalo čekat (můžete si to hravě ověřit při prvním pokusu o upečení muffinů). Geometrie byla vždy napůl magickou záležitostí - konec konců dodnes spousta matematicky výjimečných žáků při rýsování trojúhelníku dostane náčrtek Opery v Sydney, a ať se snaží sebevíc, žádnou špičku z toho nevytlučou. Jen kruh se s trochou píle a investicí do pořádného kružítka v ucházející podobě nakonec objeví - stejně jako kruhy v obilí, i kruhy vyryté na lavici jsou pak striktně připisovány temným silám a návštěvě mimozemšťanů, které musí naneštěstí naproti návštěva zákonných zástupců.
Když se nad tím zamyslíte, spoustu záhad lidstva je spjato s tvarem kruhu - od zmíněných kruhů v obilí, přes mastná oka na dietní polévce, až po černé kruhy po očima, které si žijí svůj vlastní život na mém obličeji bez ohledu na počet naspaných hodin. Kdybych měla chuť ve svém volném čase rozvíjet umění obhajoby, mohla bych třeba - jen tak ze sportu - tvrdit, že se pod mýma očima zrcadlí skutečný tvar země. Bohužel, vždy, když se pokusím o náčrtek, vyjde z toho hroznýš, který snědl slona.....
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Magicmax Magicmax | E-mail | Web | 31. března 2018 v 10:57 | Reagovat

"Lidé milují nadpřirozeno už od dávných časů." Moc hezky si to uvedla. Lidé milují nadpřirozeno už od dávných časů. :)

"No nevím, kdo tomu tam nahoře šéfuje teď, ale pár slunečných dnů by rozhodně neuškodilo..." :DDD :D :D :D :D Dobrý! :D Vtipný! To se ti povedelo, XY! Myslím, že tomu nikdo nešéfuje. :)Každý jsme část té síly, která to tu ovlivnuje. Slunce má část síly gravitační, sluneční, světelné, plazmové,... Komety mají sílu pohybovou, gravitační,... Ta síla je rozvrhnuta mezi všechno ve vesmíru. Ten vliv má tu sílu, která je všude. :)
"kruhy v obilí, i kruhy vyryté na lavici jsou pak striktně připisovány temným silám a návštěvě mimozemšťanů, které musí naneštěstí naproti návštěva zákonných zástupců." Tomu dost nerozumím. :( Jak, že si to myslela? Postrádá mi ta věta smysl.

2 stuprum stuprum | Web | 31. března 2018 v 12:18 | Reagovat

Chce tím říct, že je sama z kosmu. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama