NENÍ KNIHA JAKO KNIHA

11. března 2018 v 14:43 | xy |  FEJETONY
Diskriminace čtenářů nabírá na závažnosti. Mezi gramotnou populací ČR (což je minulým stoletím počínaje většina) čtenáři vymírají, a čistokrevní milovníci četby jsou marketingovými triky šlechtěni na science-fiction nerdy a editory Wikipedie. TY, co přeci zůstávají i po děsivé zkušenosti s louskáním maturitní četby věrní klasice, čeká za dveřmi knihovny krutý svět plný nebezpečných lidí. Chcete-li se o tom přesvědčit na vlastní pěst, vezměte si do hromadné dopravy nějakou knihu ze sekce násilí (v knihovně tenhle štítek obvykle trochu zjemní) Já si s materiály k referátu o Nacismu užila sérii přednášek o nutnosti přípravy na třetí světovou i zbudováno romských ghett. Nejdelší z nich trvala od Invalidovny až na Zličín.....

Zkrátka, člověk musí pečlivě volit, jakou knihu si vezme do metra na čtení. Nedávno jsem svou sbírku psychologických pitev společnosti rozšířila o knihu pana Andreje Drbohlava s názvem Psychologie sériových vrahů. Jedna cesta MHD, a pořídila jsem si novinový obal - což jsem naposledy udělala s dětmi v Bullerbynu, když mi na druhém stupni tvrdili, že jsem na pohádky už příliš stará. Jak to, že z pohádek Astrid Lindgrenové lze vyrůst, ale bajky o tloustnutí celebrit a nemanželských aférkách vydělávají striktně na populaci dospělých lidí? No, nevím, ale myslím že Lase, Bose a Ole mají oproti celulitidě Dády Patrasové stále převahu.
Novinový přebal - pečlivě jsem vybírala titulní stránku bez obličeje pana Babiše - jsem použila z jednoduchého důvodu: byla jsem odhalena ještě před konečnou zastávkou. Lidé v éře seriálů, jejichž hlavní hrdinové jsou spolek geniálních Sherlocků, a dovedou z jednoho střepu láhve pouhým pohledem odhadnout ročník, značku a procento alkoholu, mě odhalili hned: kdo o vraždách čte, chce je i páchat - jak prosté! Kdyby tohle platilo i u učebnic práva, nikdy bych se asi neminula oborem.
Teď se mi encyklopedie lidské ohavnosti válí na nočním stolku. Ke spokojenosti všech jsem vyměnila večerní dýchanky se slečnou Lindgrenovou za sezení s panem Drbohlavem - PhDr se vždy hodí. Přeci jen nosit 500 stránek ve školním batohu s sebou nese riziko skoliózy, vylitého pití a ztráty v bermudském trojúhelníků domácích úloh. Zprvu jsem se bála, abych z těch pohádek neměla noční můry, ale po dvou týdnech mohu mluvit jen o jedné, ve které mi "pouze" vykradli knihovnu (celá zpocená jsem se ve tři ráno běžela přesvědčit, zda je Astrid na svém místě). S tím, co se mi hodilo pod víčky, když jsem načítala bratry Grimmy, se to vůbec srovnávat nedá.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 11. března 2018 v 22:41 | Reagovat

Jseš zkrátka vysoce funkční sociopat, kterého zběžné nahlédnutí do exotického světa vražd nejspíš nesvede k její exekuci!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama