FILOSOF A REALITY SHOW

18. dubna 2018 v 21:00 | xy
Ať tvrdí knihy o filosofii cokoli, skuteční mudrcové jsou v praktickém životě nevyužitelní. Pošlete mě v přemýšlivém rozpoložení do supermarketu pro pečivo a budete o hladu. Vrátím se s desetistránkovým pojednáním o kulturním významu jednotlivých druhů výrobků z mouky bez jediné jedlé položky. A hlavová. Lidé obdarovaní "větším nadhledem s kratším rozhledem" (což je můj poetický přepis charakteristiky: teoreticky všemocné, prakticky zcela nevyužitelné, někdy až překážející vhled do všedního života) to dobře znají. Kromě toho, že "filosofické oko" je daleko náchylnější k ječným zrnům a zánětům spojivek, rádo klimbá a znechuceno okolím uniká do říše snů, což - například ze strany zaměstnavatelům - není vždycky žádoucí.

Já po většinu času využívám své filozofické oko tak, jak to po mě společnost vyžaduje: NIJAK. Při středečním sledování výměny manželek ho jemně přivřu, aby vidělo jen tolik, kolik vyžaduje jeho zvídavost, a teprve po závěrečných titulky ho nechám vpustit vznešené ideály do hlavy. Pravda, někdy při už při první reklamě na Perwoll vyvalím oči tak, že se pár zavrtění hlavou přeci jen příhlásí o slovo ještě před změnou režimu, ale u sponzora pořadu zase poslušně mžourám do přítmí domácího kina.

Námfilosofům je už od dob Platónovy Ústavy souzeno vymýšlet více či méně reálné scénáře. Ani u televize mě tato neřest (stejně jako hlasité usrkávání kávy a chroupání čehokoli, co dokáže kvalitně přehlušit romantické dialogy) neopouští. Zatím, co manželky si navzájem kritizují neutřený prach a rozmazlené děti, já přemýšlím, kdo byl asi tím přelomovým reformátorem, který jednoho pošmourného večera pochopil, že televizní zábava postrádá dvě rodiny a kameraman, který z nepochopitelného důvodu při osobních promluvách zoomuje na ruce.

Být to na mě, zavedla bych diametrálně odlišné reality show, než jaké považují české televizní stanice za nosné. Jen málo z údajně nadějných nápadů na zpestření kulturního dění přežilo jeden, dva roky vysílání. Možná by stálo za to spojit dohromady nějakou hojně sledovanou relaci se snímky odstrčenými do pozadí. Ve vile vyvolených by se snad našel prostor pro Masterchefy, účastníci nevyvedených dílu výměny manželek by hned mohly postoupit do série Hledá se máma a táta, případně založit verzi Chcete je? bez pejsků a Zdeňka Srstky.

V jeden okamžik mě dokonce napadlo zainteresovat do "reálného" života i výše zmíněné filosofy, avšak když se nad tím zamyslím, těch už je v každé relaci dost. A ještě trochu spekulací a teorií o životě a pro pomluvy by nezbyla ani polovina času.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 19. dubna 2018 v 3:16 | Reagovat

Výměna manželek je úžasný koncept, jen nedotažený. Kdyby např. byli soutěžící povinni si manželky kolegů skutečně vzít a trávit s nimi své dni výchovou cizích harantů a problémy s cizími hypotékami, hra by nepostrádala napětí a o samovraždy by nebyla nouze, čímž by se ulehčilo i státu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama