Květen 2018

Pohádka na dobré ráno

10. května 2018 v 7:01 | xy

O NEPOŘÁDNÉM KRÁLOSTVÍ, KDE SE NIKDY NIC NESTALO

Za devatero vrstvami prachu
Za devatero konzervami hrachu
Za devatero kupkami špíny
Za devatero nánosy hlíny
Stálo si království čtyři plus jedna
Kde vládla královna nedůsledná
Pod její nadvládou všechno jen pučelo
V sousední říši much hlasitě bzučelo
Zelené lány a pučící doliny
Skrývaly ponožky, ztracené holiny
Lahodné svačiny z loňského podzimu
Zásoby bonbonů koupené na zimu
Hřebíky, matice, střepy i klepy
Podivné věci co při chůzi lepí
Byť tohle království nemělo armádu
Hravě by prorvalo kdejakou blokádu
Arzenál zbraní - od jehel až po nože
Mnohdy byl poddaným vkládám až na lože
Chudáci nevinní ospalí poddaní
Jen vyšli z ložnice a byli ve zbrani
A co hůř - než došli k zásobě náplastí
S plesnivým palcem se vraceli do vlasti
Nikdy tu nežila nějaká princezna
Která by pro prince byla tak líbezná
Aby se v brnění plazili po kraji
Kde statné masařky prachem si létají
I draci hlavatí radši své perverze
Stáčeli do míst, kde nevládla inverze
A tak se v králoství nikdy nic nedělo
Kdo ví kam se dnes i s královnou podělo
V úvahu připadá Praha i Porýní
Já mám však pocit že stojí nám ve skříni...

PROŠLÝ FEJETON

8. května 2018 v 10:22 | xy
Myslím, že Neruda, po jehož vzoru jsem zkusila výzvu "každý den napsat (cosi jako) fejeton, by na mě pyšný nebyl. Pochybuji, že on by přidával do sbírky díla retrospektivně - laicky řečeno "po termínu" - a předstíral jako by nic. Ony ty noviny přeci jen člověka donutily trochu se do toho opřít.. Já se sotva můžu vymluvit, že můj dnešní článek přišel do redakce, aniž by vydali ten včerejší. I když - za pokus to stojí...
Takové psaní vyžaduje disciplínu. Ta má už je bohužel několik let nezvěstná a tuším, že brzy bude možné prohlásit ji za mrtvou a uspořádat jí chaotický pohřeb. Disciplína je vůbec neudržitelná věc. Minimálně v naší domáctnosti tomu tak je už od nepaměti. Nejen lidé, ale i věci si dělají, co se jim zamane, až člověk někdy neví, jestli s člověkem naproti sobě nebo s jeho telefonem, či - v lepším případě - sklenicí vína. Ponožky dospěly stejně jako novodobá společnost k éře svobodomyslné rozvodovosti, válí se pár nepár po různých koutech bytu, hrají si na schovávanou, skáčou bunge jumping z pračky zpět do koše špinavého prádla. A pak jsou tu hrnečky. Člověk jde zkontrolovat polohu klíčů od auta, a když se po třech minutách vrátí, jeho káva je ve dřezu a hrneček v myčce, v příborníku, troubě, ledničce nebo rovnou na e-bay. Lžičky, sklenice s kávou, lahve s limonádou, ranní léky, tablety psilia (ať už to je cokoli) a ony zmíněné vilné ponožky ho slepě následují.
Ale skutečným zlem jsou korálky. Ty malé potvůrky se už od doby, kdy sestra ještě místo učebnic chemie četla s nakrčeným čelem časopis Sluníčko, vyčkávají na koberci a v nejhorší možné okamžiky vyskakují pod bosá chodidla, přičemž sem tam ještě škodolibě postrčí kostku lega. Luxuvání, zametání, vymýtání...nic na ně neplatí. Jak je něco kulatého, nic dobrého z toho nekouká. Vezměte si třeba čapí hnízdo. Úlohy s kružnicemi. Kruhové objezdy. Boulingové koule versus napuchlé palce u nohou. Anebo tečky!! Kolikrát přepisuji celý článek pomocí tlačítka delete, jen abych odstranila nevhodnout tečku, jež - jak se samozřejmě ukáže až díky prázdnému textovému poli - tkví na obrazovce a je ji třeba odstranit bez užití klávesnice.
Kdyby se disciplína dala koupit, uvažovala bych o jejím pořízením. Ovšem zatím mi svět nabízí jen vstoupit do armády a pár teleshopingových vylepšováků. Ale ani amazon, ani e-bay tyhle vymoženosti dosud nenabízejí. Alzu jsem kvůli roztěkané, neuspořádané reklamě coby dodavatele pořádku zavrhla rovnou, všechny ostatní firmy s televizním spotem hned v zápětí. I když se musí uznat. že mezi reklamnímy slogany člověk objeví věci, které jeho život až podezřele dobře vystihují. Což mi připomíná že sestra hledá citát na třídní tablo....
Když musíš, tak musíš
Chytré lidi věci nenahradíš
1 okamžik. 1 Nescafé.
Skvrn a špíny se nezbavíš zbavíš
Jama-já-já-jupi-jupi-jé
.
.
.
No, takže jak říkám: omlouvám se, pane Nerudo.

PRINCOVÉ A HASIČI

6. května 2018 v 17:19 | xy

Zatímco zasloužilé manželky si do snů pouštějí jen hasiče a opraváře praček (minimálně statisticky), mladé dívky sní o princích na bílém koni, pohádkovém království a truhle kosmetiky od Maybeline. Dospělé ženy mají zkrátka a dobře fantazii omezenou každodenním pendlování mezi regály konzervované cizrny a čtením zdravých kuchařek. Na bílém koni přijíždí jen Martin, kterého nerady vítají se škrabkou na čelní sklo. A o čem tedy sní? Kdo ví - to jsou ty věčné, nezodpověditelné otázky: o čem sní psi? o čem sní slepí lidé? o čem sní ženy? Snad o muži, který je schopný po sobě zaklapnout záchodové prkénko, ložnici, do níž se vejde jak postel, tak i sušák na prádlo, a výhodné hypoteční půjčce. Jednak je princů (zejména těch s výhledem na královský trůn) v České Republice zatraceně málo, a jednak s každým přibývajícím rokem jsou ze snů stále realističtější scénáře k sitcomu jménem Život.

Časem prostě život zákonitě přijde do stadia, kdy má čočková polévka více variací než víkendový den. Tahat se s pneumatikou od ledničce k pohovce je samo o sobě dost namáhavé, a představa pondělního vstávání je i v pátek večer velmi živá. Člověk si pak může hodiny stěžovat, že dnes dávají samé sci-fi kraviny o zombících, a to fakt, že sledujete vlastní odraz v zrcadle, mu dojde teprve, když místo titulků nastoupí manžel s naučenou frází "to víš že ti to pořád sluší, mámo". Ticho musí přeřvávat televize, sousedé tráví léto na chatě, dělníci sabotují stavbu nového domu - když je tu místo pro naše okrasné tukové prstence, je tu místo i pro další lidi, děti jsou na vysoké. Kdo by to byl řekl, že se jednou budete modlit, aby nedali na vaše rady ohledně bezpečného mazlení a potajmu doufat ve vnoučátka.

Já osobně jsem se zatím se svými sny dostala k jakési mezifázi, mezníku, při němž se do snů zuřivě dobývají vnější vlivy. Můj princ na bílém koni je stiktní vegan ve značkovém brnění, za pasem nosí místo pochvy glock a o obědové pauze čte Padesát odstínů šedi nad salátem z červené řepy. Zatím co učitelé se diví, proč mám i po osmi hodinách spánku oči rudé jako angorák, já se divím, že mi ještě nevypadli z důlků. Vlastně už se nemůžu dočkat až nějaký ten statistický hasič shodí mého prince z koně a já se budu moct zase hezky vrátit k nočním můrám o království plápolajícím jasným plamenem.

Kreativní blíženec bez tužky

5. května 2018 v 8:04 | xy |  FEJETONY
Moje tělo je geniální stratég - hned, co vidělo v kalendáři příležitost dvou dlouhých víkendů, rozhodlo se tři dny, které je od sebe dělí, vyplnit nuceným pracovně-studijním volnem, aby si svaly také jednou odpočinuly. Pak už stačilo jen trochu lahodné číny, která si v ledničce lebedila už nějaký ten čas, ale člověku ji bylo líto vyhodit - přeci jen, když už nevaříte polévky bezdomovcům, alespoň "kvůli charitě" dojídáte alespoň ty vlastní, ne? - a otrava jídlem čítající pár dní dovolené strávené u toalety překlenula propast dvou víkendů.

Když jsem pak opustila trasu postel-toaleta-koupelna, připadala jsem si jako badatel v kouzelném světě. I ta cesta přecpaným metrem byla jako přespání v luxusním apartmánu - na polštáři rozvýkaný bonbon, ranní noviny složené do tvaru přejeté labuťe a ve vzduchu svěží kovový pach. A tak, abych si náladu trochu srazila zpět k depresivní křivce dospělých jedinců, jimž psychiatr odmítá předepsat antidepresiva a oni si život léčí ovocnými multivitamíny, rozhodla jsem se přečíst si horoskop. Na internetu.

BLÍŽENCI: I když se snažíte všechno zvládnout, přes všechno úsilí a dobré úmysly spoustu věcí nestíháte. Dnes se vám připomenou přátelé, vaši blízcí také budou něco potřebovat a vy sami máte kopec úkolů. Je čas zvolnit, jinak se sesypete. Nemáte k tomu daleko.

No bingo! Po pěti dnech sledování Přátel je nejspíš vážně na čase trochu ubrat s počtem dílů a věnovat se také chvilku odpolednímu spánku a jiným druhům televizní zábavy. Člověk by se vážně mohl sesypat, když mu pak někdo v nepozorované chvíli (v terminologii pacientů s otravou jídlem se razí pojem "odskočit si") odcizí dálkový ovladač, aby přepnul na zprávy. Copak není všechno - jak vždycky říká sympatický moderátorský pár nejméně desetkrát za večer - na TN.CZ?

Abych se dostala k téhle předpovědi, musela jsem se nejprve proklikat jednou stránkou plnou vyskakovacích oken, reklam na služby rozličných vztahových šarlatánů a mále zaplatila za hovor s jakýmsi amatérským Vlastíkem Plamínkem celý svůj roční výdělek. Po takovém vynaloženém úsilí jsem prostě musela zabruslit i na horoskop "na zítřek", který se půlnocí automaticky aktualizoval coby dnešní.

BLÍŽENCI: Pokud podnikáte, napadnou vás dnes samé dobré nápady. Tím spíše, že je sobota. Ve chvílích odpočinku a uvolnění se totiž nejčastěji projevuje vaše kreativita. Takže si připravte notebook nebo jen zápisník a tužku a vše si hned pečlivě poznamenejte.

No, tak jsem se přinutila vzít notebook, zvěčnit zmíňku o své otravě jídlem a strávit zbytek odpoledne hledáním tužky v kupce prachu. Podle mě to dobrý nápad nebyl. Ale když to říká vesmír...